Yağ & Filtre Değişimi

Yağ ve Filtre Değişiminizi Bosch Car Service’lerde Yaptırın

Yağ ve filtre değişimi rutin bir bakım gibi görünebilir, ancak bunu Bosch Car Service´den talep etmenin bazı önemli avantajları vardır. Kullanılan yüksek kaliteli yağ ve filtreler, sorumlu şekilde yağ bertarafı, aracın servis kaydını geliştirir.

Modern motor yağı, motorunuz üzerinde bir dizi olumlu etkiye sahip bir mühendislik mucizesidir; yağlama sadece bir başlangıçtır. Aracınızda ciddi sorunlar yaşamamak için zaman zaman yağ ve filtre değişimi yaptırmanız gerekir.

Yağ ve filtre değişimi neden önemlidir?

Bazen motor yağının, motor parçalarının çok az sürtünme ile birbirlerinin üzerinde hareket etmesini sağlayarak ne kadar inanılmaz bir iş yaptığını unutuyoruz. Günümüzde, otomobiller için kullanılan yağın, temizlik ve tortulardan korunma gibi avantajlar sağlayan bir dizi başka yüksek teknolojili özelliğe sahip olmasını da buna ekleyebilirsiniz.
 
Motor yağını unutmak ve tüm bu iyi şeyleri yapmaya devam edeceğini varsaymak insana çok cazip gelir. Ama bu bir hata olur. Yağ sonsuza kadar dayanmaz ve zaman zaman -iyi durumda kalmasına yardımcı olan filtre ile birlikte- değiştirilmezse işini yapmayı bırakır. Sonuç, hareketli parçalarda sürtünme hasarı, artan korozyon ve motor içinde kirletici madde birikmesi olacak ve bu da performansı kötüleştirecektir.
 
Bu nedenle, Bosch Car Service’in sizin için bu düzenli bakım gereksinimini yerine getirmesine izin verin. Aracınız için ideal tipte yağ kullanacağız ve filtreyi yüksek kaliteli bir ürünle değiştireceğiz. Daha da önemlisi, eski yağı çevreye duyarlı bir şekilde bertaraf edeceğiz.

Filtre Değişimi

Modern motor yağı ne kadar hayranlık uyandırıcı olsa da işini tek başına yapmaz. Motorunuzdaki yağ filtresi yabancı cisimlerin filtrelenmesinde hayati bir rol oynar. Aşınma ve tortu oluşumu nedeniyle yağda mikroskobik parçacıklar sürekli olarak görülür. Örneğin yağ değişimi dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmediğinde dışarıdan da sisteme girebilirler. Eğer buna izin verilirse, beklenmeyen zararlar verebilirler.
 
Bu parçacıkları yakalamak için bir filtre tasarlanmıştır. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, sonunda tıkanacak ve sorunlara neden olmaya başlayacaktır. Acil durum önlemi olarak, motorunuzda tıkanma çok kötüleşirse yağın geçmesine izin vermek için otomatik olarak açılacak bir valf vardır. Bu, motorun hemen tutukluk yapmasını önleyebilir, ancak motorun en hassas bölgelerine zarar verecek parçacık selini etkin bir şekilde serbest bırakır. Bu aşamaya gelememek çok önemlidir.
 
Ayrıca, genel filtre ürünlerinin performansı ile araç üreticileri tarafından belirlenen standartları karşılayan filtrelerin performans arasında büyük bir fark olduğunu görmek de önemlidir. Bu nedenle Bosch Car Service her zaman ikincisini kullanır.

Yağ ve filtre değişimi ne zaman talep edilmelidir?

Birçok araç sahibi yağ ve filtre değişikliği talebini çok uzun süre erteler. Arada bir araçlarının yağ kontrol çubuğuna (neye baktıklarını tam olarak bilmeden) bakıyor olabilirler. Alternatif olarak, gösterge panellerinde bir yağ uyarı ışığı görmedikleri için kendilerine her şeyin yolunda olduğunu söyleyebilirler. Ancak profesyonel olmayan kişiler yağ seviyelerini kontrol ettiklerinde fazla bir şey söyleyemezler ve gösterge panelinizde bir uyarı ışığı göründüğünde, aracınız muhtemelen zaten büyük bir hasar görmüştür. Peki, bir yağ ve filtre değişimi zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?
 
İdeal koşullarda, tek yapmanız gereken üreticinin aracınız için belirlediği gereksinimlere başvurmak (bir kilometre değeri belirtilecektir) ve ardından, son değişiklikten bu yana katettiğiniz kilometreyle karşılaştırmaktır. Ama pratikte, çoğumuzun bakım belgelerinde eksik vardır ve bu durum, işin en son ne zaman yapıldığını ve o zaman kilometrenin ne olduğunu bulmayı zorlaştırır. Kaba bir kılavuz olarak, aracı yoğun bir şekilde kullanıyorsanız daha sık olmak üzere, yılda en az bir kez yağ ve filtre değişimlerinin yapılması tavsiye edilir.
 
Ancak yağ ve filtre değişimlerinizi daha güvenilir bir zeminde ele almanın en iyi yolu, Bosch Car Service'den talep etmek ve size verdikleri belgeleri dosyalamaktır. Tam olarak ne yapıldığını ve aracın kilometresini gösterecektir. Bu bilgiler, gelecekte işi ne zaman tekrarlayacağınızı belirlemenize yardımcı olmanın yanı sıra aracınızın yeniden satış değerine katkıda bulunacaktır.

İlgili Konular

 Genel Bakım Rehberi

Genel Bakım Rehberi

En küçük çizikler veya taş izleri bile aracınızın değerini önemli ölçüde düşürebilir. Bununla birlikte, hafif park göçüklerinin veya yüzeysel çiziklerin etkileri "akıllı onarım" olarak adlandırılan yöntemle kolayca ve düşük bir bedelle onarılabilir.

Rehbere git

Akü Rehberi

Araçlardaki sürekli artan elektrikli ekipman sayısı, start/stop sistemleri ya da frenleme enerjisi geri kazanımı gibi yeni teknolojiler, yüksek performanslı aküler gerektirir. Örneğin klasik güç kaynakları, sık motor çalıştırma nedeniyle kısa sürede yorulur.

Rehbere git
Akü Rehberi
Tatil Rehberi

Tatil Rehberi

Sonunda tatil geldi! Ama siz tatile çıkıp dinlenecekken aracınızın baş etmesi gereken pek çok şey vardır. Daha fazla yük, yüksek hızlar, sıcak hava ve uzun yokuş aşağı yolların tümü aracınız için büyük birer gerilim kaynağıdır, üstelik sadece frenler için de değil.

Rehbere git

Lastik Rehberi

Akılda bulundurulması gereken üç önemli faktör vardır: yaş, diş derinliği ve muhtemel hasar. Lastiklerinizi ayda en az bir kez düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Lastiklerin çoğunda diş aşınma çubukları vardır; bunlar yalnızca diş derinliğiniz genellikle 1,6 mm olan güvenli sürüş sınırını aştığında görebileceğiniz sert kauçuk bantlardır.

Rehbere git
Lastik Rehberi
Uzmanından Tavsiyeler

Uzmanından Tavsiyeler

“Bosch Car Service’lerde bulunan orijinal ve profesyonel arıza tespit cihazları ile en hızlı şekilde, en doğru arıza tespiti yapılmaktadır. Bu sayede aracın diğer sistemlerine zarar vermeden, verimli bir şekilde çözüm üretilir ve onarım işlemi yapılır.”