Bahar Bakımı

Bahar Bakımıyla Kışı Geride Bırakın

Bosch Car Service, mevsim geçişlerinde aracınıza kapsamlı bir check-up yaptırmanızı önerir. Bahar bakımı kış mevsiminden kaynaklı kötüleşmeleri belirler, kötü hava koşullarına karşı hazırlıklı olmayı sağlar, aracınızda her şeyin yolunda olduğuna dair emin olmanızı sağlar.

Kış mevsimi aracınız için zor olabilir. Bu nedenle, ilkbaharda havalar düzelmeye başladığında, aracınızın durumunun gözden geçirilmesi ve gizli sorunların çözülmesi önemle tavsiye edilir. Bosch Car Service'in bahar bakımı mükemmel çözümdür.

Bahar bakımı neden yapılır?

Kış mevsiminin soğuğu, buzu ve kötü havası çekilmeye başlarken, araç sahiplerinin son birkaç ayın hayal kırıklıklarını geride bırakıp yeni bir mevsimi iple çekmeleri tek kelimeyle doğaldır. Bosch Car Service’deki uzmanlar, kış aylarında gerçekleşmesi kaçınılmaz olan aracınızın durumundaki kötüleşmeyle başa çıkmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, öngörülemeyen bahar havasının karşınıza çıkarabileceği her şeye hazırlıklı olduğunuzu garanti ederler.

Kötüleşmeyle başa çıkma

Kış, aracınızın çeşitli şekillerde kötüleşmesine neden olur ve sonuç olarak parçaların onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir.
 
Soğuk elbette kış aylarındaki kötüleşmenin arkasındaki önemli bir faktördür. Düşük sıcaklıkların neden olduğu en yaygın sorunlardan biri, akünün hasar görmesi ve şarj tutma yeteneğinin azalmasıdır. Bu, motorun çalıştırılmamasına neden olabilir. Buna ek olarak, lastikleriniz soğuk nedeniyle basınç kaybetmiş olabilir. Bu, yol tutuşunu ve yakıt verimliliğini etkileyebilir; bu nedenle lastikleri doğru basınca getirmek, bahar bakımının önemli bir adımıdır.
 
Buz, kış havasının bir başka yıkıcı özelliğidir. Örneğin, ön camda birikmesine izin verildiğinde, silecek lastiklerine zarar verebilir. Sonuç olarak, lastikler artık yağmur ve karı etkili bir şekilde temizlemeyecektir. Borulardaki suyun donmasının sıvı sızıntılarına neden olduğunu da görebilirsiniz. Bu potansiyel olarak çok tehlikelidir ve acilen çözümlenmesi gerekir.
 
Diğer kötüleşme nedenleri arasında buzlu koşullarda yollarda kullanılan tuz veya kimyasallar bulunur. Özellikle aracın alt tarafında olmak üzere karoserde korozyona yol açabilirler. Bunu fark etmek ve sorunu yayılmadan ele almak temel öneme sahiptir.

Bahar bakımı ile hazırlıklı olun

Ne sıklıkla yüzünüzde biraz güneş hissedip kışın bittiğine karar verdikten sadece birkaç gün sonra kendimizi sıfırın altındaki sıcaklıklarda titrerken bulduk? Bahar kontrolü ile aracınızın, zorlu koşulların beklenmedik şekilde geri dönüşüne, sıvılar ve diğer öğeler yenilenmiş veya değiştirilmiş bir şekilde hazır olmasının sağlanması çok önemlidir.
 
Ön cam spreyleri ve soğutucu akışkan, doldurulacaklar listesindeki önemli öğelerdir. Her ikisi de bölgenizdeki mümkün olan en soğuk koşullarla başa çıkabilecek kapasitede olmalıdır. Farklı sıvı türlerini karıştırmaktan kaçınmak da önemlidir, çünkü bu onların etkisini azaltacaktır. Bosch Car Service tüm bunlarla sizin için ilgilenecektir.
 
Kötü koşullara tam olarak hazır olmanızı sağlamak için değiştirilmesi gerekebilecek bir diğer öğe de aracınızın ampulleridir. İlkbaharda, gündüz saatleri hala oldukça kısa olduğundan, hala karanlıkta araç kullanıyor olabilirsiniz. Özellikle sabahın erken saatlerinde sis lambalarınızı kullanmanız gerekebilir. Sis lambalarındaki ampuller kontrol listesinin özellikle önemli öğeleridir, çünkü bunları nadiren kullanırız; bu yüzden arızalanırlar ama farkına varmayız.
 
Bosch Car Service tarafından kullanılan tüm yedek parçalar ve malzemeler yüksek kalitelidir ve OEM standartlarını karşılar.

Bahar için heyecanlıyız

Bahar bakımı sadece kış mevsiminin etkileri ile ilgili değildir. Aynı zamanda yeni bir mevsimi sabırsızlıkla beklemektir. İlkbahar, bir şeyleri kapsamlı bir şekilde kontrol etmenin ve iyi bir şekilde çalışır hale getirmenin insana kendini iyi hissettirdiği zamanlardan biridir.
 
Bahar kontrolünüzün kapsamına giren geniş ilkbahar araç bakımı öğeleri listesi aşağıdakileri içerir:
 
 • Frenlerin durumu
 • Fren hidroliği seviyesi
 • Soğutma sistemi
 • Hava filtresi
 • Motor yağı seviyesi
 • Akü
 • Antifriz
 • Korna
 • Tahrik kayışı
 • Egzoz sistemi
 • Silecekler
 • Aydınlatma sistemi
 • Lastik sırtı
 • Lastik basıncı
 • Cam yıkayıcı sistemleri
 • Kapı kilitleri/contaları
   
Bakım sırasında sorun tespit edilirse, Bosch Car Service bir çözüm önermek için sizinle iletişime geçecek ve çalışmaya devam etmek için izninizi isteyecektir.

İlgili Konular

Tatil Rehberi

Tatil Rehberi

Sonunda tatil geldi! Ama siz tatile çıkıp dinlenecekken aracınızın baş etmesi gereken pek çok şey vardır. Daha fazla yük, yüksek hızlar, sıcak hava ve uzun yokuş aşağı yolların tümü aracınız için büyük birer gerilim kaynağıdır, üstelik sadece frenler için de değil.

Rehbere git

Yakıt Tasarrufu Rehberi

Aracınızdaki gereksiz nesneler, hızla her sürüşte yanınızda taşıdığınız kilolarca ağırlığa ulaşabilir ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Bu nedenle, yakıt tasarrufu açısından kendinize gerçekten neleri yanınızda taşımanın gerekli olduğunu sormaya değer. Tavan üstü bagajlar ve bisiklet taşıyıcılar aracınızın hava direncini ve yakıt tüketimini önemli ölçüde artırabilir. Tavandaki boş bir portbagaj bile yakıt tüketimini yüzde 20´ye kadar artırabilir.

Rehbere git
Yakıt Tasarrufu Rehberi
Akü Rehberi

Akü Rehberi

Araçlardaki sürekli artan elektrikli ekipman sayısı, start/stop sistemleri ya da frenleme enerjisi geri kazanımı gibi yeni teknolojiler, yüksek performanslı aküler gerektirir. Örneğin klasik güç kaynakları, sık motor çalıştırma nedeniyle kısa sürede yorulur.

Rehbere git

Aydınlatma ve Görüş Rehberi

Yanlış ayarlanan farlar sadece sürücü için değil, diğer yol kullanıcıları açısından da tehlike arz eder. Yanlış ayarlanan farlar sadece yeterli aydınlatmayı sağlayamamakla kalmaz, aynı zamanda karşıdan gelen araç sürücülerinin de gözünü alır. Bu yüzden her zaman güvenli sürüş sağlamak için farlarınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirmek önemlidir. Bosch Car Service´ler aynı zamanda sizin için halojen far ayarını da yapabilir. Şunu unutmayın: Bagaj bölmesi ağır yüklenmişse halojen far sistemlerinde menzil daima ayarlanmalıdır.

Rehbere git
Aydınlatma ve Görüş Rehberi
Uzmanından Tavsiyeler

Uzmanından Tavsiyeler

“Aracınızla güzel ve sağlıklı bir yaz geçirebilmek için Bahar Bakımı oldukça önemlidir. Polen vb. partiküller filtreleri tıkayabilir. Dolayısıyla araç içine girecek olan hava temiz ve sağlıklı olmaz. Filtrelerin kontrolü, gerekirse değişimi yapılmalıdır.”