Fren Onarımı

Neden Fren Onarımı ve Bakımı için Bosch Car Service’i tercih etmelisiniz?

Emniyeti sağlamak açısından Bosch Car Service’te fren onarımı ve bakımı garantilidir. Her zaman üretici teknik özelliklerine uygun fren yedek parçaları kullanılır; aşınabilen tüm fren parçaları fren kontrol hizmetimiz kapsamında olup bilgi ve ekipmanlarımızın bir benzeri yoktur.

Açıktır ki fren sistemi aracınızın güvenlik açısından en kritik özelliklerinden biri olup alelade bir hizmet sağlayıcısına emanet edebileceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle fren onarımlarınız ve bakımınız için doğal tercih Bosch Car Service olmalıdır.

Neden ve ne sıklıkta bir fren bakım ve onarımı gereklidir?

Fren sisteminin çalışma şekli nedeniyle, yani metal bir diski kavramak amacıyla bir balata kullanıldığı için, fren sistemlerinde zaman içinde yıpranabilecek bir dizi bileşen vardır. Sonuç olarak, zaman zaman fren onarımı ve fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliği gibi parçaların değiştirilmesi gerekecektir.
 
Çoğu araç sahibi, bazı kötüleşme veya verimsizlik belirtileri görülene kadar bekleme hatasına düşer. Bu nedenle, fren sisteminin durumunu değerlendirmek ve herhangi bir sorun oluşmadan önce parça değişimi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için aracınıza düzenli bakım ve periyodik fren kontrolleri yaptırmanızı öneririz.
 
En basit sebebiyle farklı araçlar farklı şekillerde kullanıldığından dolayı bir onarım veya değişimin tam olarak ne sıklıkta gerekli olduğunu söylemek imkansızdır. Örneğin, dur kalklı şehir içi sürüş genellikle otoyollardaki sürekli sürüşe göre frenlerinizi daha fazla zorlar.
 
Bu sebeplerden dolayı genel bir ilke olarak sadece fren hidroliği değişimi periyodundan söz edilebilir, fren hidroliğinin en fazla iki yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Fren kontrolü neleri kapsar?

Bir fren kontrolü sırasında, teknisyenlerimiz fren balataları, fren diskleri ve fren hidroliği dahil olmak üzere tüm aşınabilir parçaları dikkatli bir şekilde inceler. Fren balatalarını ve disklerini kontrol etmek için, bu bileşenlere dair doğru ölçümler yapabilme amacıyla özel ekipmanlar kullanılacaktır. Ölçümler üretici tarafından araç için belirtilen parametreler ile uyuşmadığında, ilgili parçaların değiştirilmesi gerekecektir.
 
Fren hidroliği, yaşlanma veya kirlenme nedeniyle değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için kontrol edilecektir.
 
Bir fren kontrolünün ardından, frenlerinizin durumu hakkında ayrıntılı bir rapor ve gerekli olabilecek işler için bir teklif sunulacaktır.
 
Kullanılan tüm fren yedek parçaları ve malzemeler yüksek kalitededir ve üreticinin gereklilikleriyle uyumludur.

Fren sisteminizle ilgili bir sorun olabileceğine dair işaretler

Frenlerinizde sorun olup olmadığını anlamak zor olabilir, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç işaret vardır:
 
  • Gösterge panelinizdeki fren uyarı ışığı
  • Ayağınızın altında veya frenlerinizde, uyguladığınız basınca cevap vermiyormuş gibi görünen bir yumuşaklık hissi. Bu, fren hidroliğinizin durumunun ve etkinliğinin kontrol edilmesi gerektiğine dair bir işaret olabilir.
  • Sürtünme hissi, fren balatalarınızın ağır bir şekilde yıprandığının ve değiştirilmesi gerektiğinin işareti olabilir.
  • Frenlerinizden gelen tiz bir gıcırtı sesi genellikle frenin ayrılamadığını ve kaliperinizin daha fazla incelenmesi gerektiğini gösterir.
  • Frene bastığınızda bir titreme hissi veya frenleme sırasında aracın bir tarafa yönelme eğilimi.
  • Yüksekte tutan bir el freni (park freni) veya el freni kolunuzda çok fazla hareket.
     
Bunlardan herhangi biri ortaya çıkarsa veya frenlerinizin durumundan emin değilseniz, genellikle aracınızı kullanmayı bırakmanız ve frenlerinizi uzmanlarımızdan birine kontrol ettirme konusunda tavsiye için Bosch Car Service ile iletişime geçmeniz önerilir.

İlgili Konular

Lastik Rehberi

Lastik Rehberi

Akılda bulundurulması gereken üç önemli faktör vardır: yaş, diş derinliği ve muhtemel hasar. Lastiklerinizi ayda en az bir kez düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Lastiklerin çoğunda diş aşınma çubukları vardır; bunlar yalnızca diş derinliğiniz genellikle 1,6 mm olan güvenli sürüş sınırını aştığında görebileceğiniz sert kauçuk bantlardır.

Rehbere git

Akü Rehberi

Araçlardaki sürekli artan elektrikli ekipman sayısı, start/stop sistemleri ya da frenleme enerjisi geri kazanımı gibi yeni teknolojiler, yüksek performanslı aküler gerektirir. Örneğin klasik güç kaynakları, sık motor çalıştırma nedeniyle kısa sürede yorulur.

Rehbere git
Akü Rehberi
 Genel Bakım Rehberi

Genel Bakım Rehberi

En küçük çizikler veya taş izleri bile aracınızın değerini önemli ölçüde düşürebilir. Bununla birlikte, hafif park göçüklerinin veya yüzeysel çiziklerin etkileri "akıllı onarım" olarak adlandırılan yöntemle kolayca ve düşük bir bedelle onarılabilir.

Rehbere git

Yakıt Tasarrufu Rehberi

Aracınızdaki gereksiz nesneler, hızla her sürüşte yanınızda taşıdığınız kilolarca ağırlığa ulaşabilir ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Bu nedenle, yakıt tasarrufu açısından kendinize gerçekten neleri yanınızda taşımanın gerekli olduğunu sormaya değer. Tavan üstü bagajlar ve bisiklet taşıyıcılar aracınızın hava direncini ve yakıt tüketimini önemli ölçüde artırabilir. Tavandaki boş bir portbagaj bile yakıt tüketimini yüzde 20´ye kadar artırabilir.

Rehbere git
Yakıt Tasarrufu Rehberi
Uzmanından Tavsiyeler

Uzmanından Tavsiyeler

“Zayıf frenleme verimliliği. Bunun nedeni, fren hidroliğinin aşırı yaşlanması veya fren hidroliği sistemindeki nem olabilir. Önerimiz, aracınızdaki fren sıvısının her 2 yılda bir değiştirilmesidir.”