Klima

Bosch Car Service´te Klima Hizmeti

Bosch Car Service uzmanları, klima sisteminize bakım yapmaktan memnun olacaktır. Konfor sunan tutarlı seviyede bir sıcaklığın tadını çıkarın, havadaki kirletici maddeleri filtreleyin, hoş olmayan klima kokularını önleyin.

Klima, günümüzde sürüş konforumuzun önemli bir parçası olup araç içinde keyifli ve sağlıklı bir ortam sağlar. Bu nedenle, klimayı açtığınızda istediğiniz kadar etkili bir şekilde soğutmadığını veya filtrelemediğini görmek can sıkıcıdır. Yeterince bakımı yapılmayan bir sistem kabindeki atmosferin kötü olmasına neden olabilir. Cevap yıllık klima bakımıdır.

Klima bakımı sırasında neler kontrol edilir?

Araç içi klimanın eşit derecede önemli iki rolü vardır: sıcaklık kontrolü ve filtreleme. Her ikisi de Bosch Car Service tarafından sağlanan araç kliması bakımındaki kapsamlı kontrol ve değişim listesinde ele alınmaktadır.
 
Soğutma fonksiyonu ile ilgili olarak, yetkin ve iyi donanımlı teknisyeniniz sadece aracın klimasını doldurmakla kalmayacak; aynı zamanda sistemin arıza içermediğinden ve kesinlikle doğru çalıştığından emin olmak için bir dizi test yapacaktır.
 
Filtreleme ile ilgili olarak ise bakım süreci genellikle filtre bileşeninin değiştirilmesini içerir.

Klima bakımınızda soğutma

Muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi, klima üniteleri soğutucu akışkanı sirküle ettirerek çalışır. Bu soğutucu akışkanı doldurmak, klima bakımındaki ana görevlerden biridir, çünkü sistemler genellikle her yıl %8'e kadar akışkan kaybeder. Bu, evde sizin yapabileceğiniz bir işlem değildir. Ayrıca deneyimsiz bir hizmet sağlayıcısına emanet edilmeyecek de bir işlemdir.
 
Soğutucu akışkanı doldurduktan sonra, sistemde her şeyin doğru çalıştığından emin olmak gerekir. Klimayı düzenli olarak çalıştırmıyorsanız (örneğin daha soğuk havalarda), sistemdeki contalar iyi yağlanmayabileceği için sızıntı yapma ihtimali artar. Bosch Car Service'teki servis personeli, profesyonel ekipman ve uzman bilgilerini kullanarak sızıntı olup olmadığını kontrol edecek ve sistemin soğutucu akışkan basıncını koruyabilmesini sağlayacaktır. Ayrıca herhangi bir sorun tespit edilirse, (sizin de onayınızla) araç klima onarımlarını gerçekleştirmek için oldukça donanımlıdırlar.
 
Bilmeyebileceğiniz bir husus ise, araç klima sistemlerinin kurutucu adı verilen bir bileşen içermesidir. Bu, soğutucu akışkandaki nemi giderir; aksi takdirde nem, aşınmaya ve yıpranmaya neden olur. Bu öğenin ömrü sınırlıdır ve tüm sistemin zarar görmemesi için düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Bosch Car Service teknisyeniniz, kurutucunun değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirleyecek ve gerekirse bunu yapacaktır. Tekrar belirtmekte fayda var; bu sadece saygın bir klima onarım servisinin üstlenmesi gereken bir görevdir.

Klima bakımınızda filtreleme

Havadaki kirletici maddeleri aracın dışında tutmaktan sorumlu olan klima sisteminizdeki filtre, zamanla kötüleşme eğiliminde olan bir başka bileşendir. Bu nedenle klima bakımınız genellikle filtrenin değiştirilmesini içerecektir. Bu, tüm araç sahiplerine fayda sağlayan bir uygulamadır, ancak saman nezlesi veya alerjisi olan kişiler için özellikle önemlidir. Bu tür sağlık sorunları olan çocukları düzenli olarak taşıyor olmanız durumunda daha da önemlidir. İlkbaharda, sıcaklar çıkmaya ve polen oluşmaya başlamadan önce, Bosch Car Service ile iletişime geçip klimanızı kontrol etmelerini istemek, bu bakım için ideal bir zamandır.
 
Klimanızdaki filtreyi değiştirmenin başka bir nedeni daha vardır. Bakteriler ve mantarlar için konforlu bir konak haline gelebilir ve ilgilenilmezse eninde sonunda aracın içinde hoş olmayan kokulara neden olur. Sorun genellikle klimanın kullanılmadığı bir dönemde gelişir; ilkbaharda bakım yaptırmayı düşünmek için bir başka neden daha.

İlgili Konular

Kaza Sonrası Rehberi

Kaza Sonrası Rehberi

Kazalar her sürücünün başına gelebilir. Bunu göz önünde bulundurarak acil bir durumda son derece yararlı olabilecek uygun ekipmanları yanınızda taşımak önemlidir. Aşağıdakilerin hiçbiri zorunlu olmasa da, hepsi bir kazadan sonra sizin için çok faydalı olabilir. Sizin ve olay yerindeki diğer kişilerin sürücüler tarafından kolayca görülebilmesi için yansıtıcı yelekler bulundurulmalıdır. Bir acil dudumda en faydalı şeylerden biri olan ilk yardım setlerinin de aracınızda bulundurulması önerilir. Yoğun stresli anlarda aklınıza gelmeyebilir ancak artık neredeyse herkesin sahip ol...

Rehbere git

Kış Rehberi

Camlar buzlandığında ve kapı fitilleri donduğunda kışın geldiğini anlarsınız. Her türlü duruma hazırlıklı olmak için daima bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

Rehbere git
Kış Rehberi
Lastik Rehberi

Lastik Rehberi

Akılda bulundurulması gereken üç önemli faktör vardır: yaş, diş derinliği ve muhtemel hasar. Lastiklerinizi ayda en az bir kez düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Lastiklerin çoğunda diş aşınma çubukları vardır; bunlar yalnızca diş derinliğiniz genellikle 1,6 mm olan güvenli sürüş sınırını aştığında görebileceğiniz sert kauçuk bantlardır.

Rehbere git

Akü Rehberi

Araçlardaki sürekli artan elektrikli ekipman sayısı, start/stop sistemleri ya da frenleme enerjisi geri kazanımı gibi yeni teknolojiler, yüksek performanslı aküler gerektirir. Örneğin klasik güç kaynakları, sık motor çalıştırma nedeniyle kısa sürede yorulur.

Rehbere git
Akü Rehberi
Uzmanından Tavsiyeler

Uzmanından Tavsiyeler

“Klimanızı çalıştırmadan önce vitesinizi boşa alın veya aracınız otomatik ise motor devrinizi düşürün. Ardından klimanızı 1. Seviyede, A/C tuşuna basarak çalıştırın. Bu sayede klima kompresörünüzün ömrü daha uzun olacaktır.”