Fren İnovasyonları

Bosch fren inovasyonları: 90 yılı aşkın süredir emniyet sunar

Frenlerdeki yeniliklerimiz, 90 yılı aşkın süredir yol emniyetini sağlamaktadır. Üstelik kendimizi sürüş güvenliğini daha da artırmaya tutkuyla adamaya devam ediyoruz. Bunu yaparken, onlarca yıllık deneyim ve kapsamlı sistem uzmanlığından yararlanıyoruz.

Sizin için bu, ürünlerimize tamamen güvenebileceğiniz anlamına gelir. Bosch Car Service'te uzmanlarımız, ister bakım ister fren kontrolü olsun, aracınızın tüm ihtiyaçları için yardımcı olabilir. Hemen randevu alabilirsiniz.

Bosch fren sistemleri

90 yılı aşkın bir süredir, çok sayıda patent ve ürün yeniliği, fren sistemlerini Bosch kadar iyi tanıyan başka kimse olmadığını açıkça göstermiştir. Bu olağanüstü yetkinlik, neredeyse eksiksiz fren bileşenleri yelpazemizde de kendini gösterir.

Bosch inovasyonlarının tarihi

1920'lerde otomotiv frenleri, o zamanın araçlarının motor performansıyla ve ağırlığıyla zor başa çıkabiliyordu. 1927'de Bosch, kamyonların fren mesafesini üçte bir oranında kısaltan pnömatik servo fren konseptini sundu. Ayrıca, 1936'nın başlarında yapılan bir patent başvurusu, seri üretimine ancak 1978'de başlanabilmesine rağmen modern kilitlenme önleyici fren sistemine (ABS) temel teşkil etti.

ESP®: Savrulma veya kayma riskini önleme

Çekiş kontrol sistemi (TCS) ve elektronik stabilite programı da (ESP®) Bosch tarafından geliştirilen ABS'ye dayanmaktadır. 1995 yılında piyasaya sürülen ESP®, araç hareketlerini ve direksiyon açısını sürekli olarak analiz eder. Savrulma veya kayma riski algılarsa, devreye girip aracı dengeye sokar. Şu an itibariyle çok sayıda ülkede yasal bir gereklilik haline gelmiş olup Avrupa'daki tüm yeni otomobiller için zorunludur.

İlgili Konular

Lastik Rehberi

Lastik Rehberi

Akılda bulundurulması gereken üç önemli faktör vardır: yaş, diş derinliği ve muhtemel hasar. Lastiklerinizi ayda en az bir kez düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Lastiklerin çoğunda diş aşınma çubukları vardır; bunlar yalnızca diş derinliğiniz genellikle 1,6 mm olan güvenli sürüş sınırını aştığında görebileceğiniz sert kauçuk bantlardır.

Rehbere git

Akü Rehberi

Araçlardaki sürekli artan elektrikli ekipman sayısı, start/stop sistemleri ya da frenleme enerjisi geri kazanımı gibi yeni teknolojiler, yüksek performanslı aküler gerektirir. Örneğin klasik güç kaynakları, sık motor çalıştırma nedeniyle kısa sürede yorulur.

Rehbere git
Akü Rehberi
 Genel Bakım Rehberi

Genel Bakım Rehberi

En küçük çizikler veya taş izleri bile aracınızın değerini önemli ölçüde düşürebilir. Bununla birlikte, hafif park göçüklerinin veya yüzeysel çiziklerin etkileri "akıllı onarım" olarak adlandırılan yöntemle kolayca ve düşük bir bedelle onarılabilir.

Rehbere git

Yakıt Tasarrufu Rehberi

Aracınızdaki gereksiz nesneler, hızla her sürüşte yanınızda taşıdığınız kilolarca ağırlığa ulaşabilir ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Bu nedenle, yakıt tasarrufu açısından kendinize gerçekten neleri yanınızda taşımanın gerekli olduğunu sormaya değer. Tavan üstü bagajlar ve bisiklet taşıyıcılar aracınızın hava direncini ve yakıt tüketimini önemli ölçüde artırabilir. Tavandaki boş bir portbagaj bile yakıt tüketimini yüzde 20´ye kadar artırabilir.

Rehbere git
Yakıt Tasarrufu Rehberi
Uzmanından Tavsiyeler

Uzmanından Tavsiyeler

“Frenlerinizde son zamanlarda fren pedalındaki yumuşaklık veya frenlerden gelen farklı sesler gibi herhangi bir değişiklik fark ettiyseniz, fren kontrolü yaptırmanız için doğru bir zamandır. Daha fazla bilgi için fren onarım sayfamıza gidin.”